V současnosti si můžete pořídit nejrůznější plavecké vychytávky, které zefektivní Váš trénink a zkrátí cestu ke správné technice a výkonu. Stávají se důležitou součástí výbavy každého plavce, ať už jde o začátečníka, nebo profesionála. Plavecké pomůcky jako žížala, deska, ploutve, pulbojka, packy, fulcrumy, šnorchl, pípák a kotníkový pásek nejsou jen „doplňky“ – jejich správné používání pomáhá rozvíjet techniku, posiluje svaly, zvyšuje celkovou efektivitu pohybu ve vodě a každý trénink je s nimi pestrý a mnohem zábavnější! „Bez pomůcek by bylo plavání nuda“, říkají naši plavci.
V našem oddíle při výuce plavání nejmenších a začínajících plavců ve skupinách HVĚZDIČKY, KRABÍCI a KONÍCI využíváme z nadnášecích pomůcek jen desku a žížalu. Pomůcky jako pásky a rukávky do výuky opravdu nepatří, protože brání pohybu a výuku i adaptaci na vodní prostředí brzdí. V tom je náš přístup opravdu specifický, efektivní, ale zároveň bezpečný. S těmi nejmenšími probíhá výuka s aktivní účastí rodiče ve vodě, a děti, které zvládají základní plavecké dovednosti, ovládají prvky sebezáchrany a uplavou již samostatně 12,5 m, plavou ve skupince se dvěma trenéry, z nichž jeden je samozřejmě po celou dobu ve vodě.
Mezi ty základní pomůcky, které slouží k výuce plavání pokročilejších dětských plavců zařazených ve skupinkách ŽELVY, TUČŇÁCI a DELFÍNI, patří ploutve a pulbojka. Do oblíbeného tria, které nesmí chybět žádnému dospělákovi, ještě patří packy, když jste kondiční plavec ve skupině RESHAPE, anebo fulcrumy, když jste pohodový plavec ze skupiny REHAB. Jestli patříte do našeho top týmu závodních plavců, kteří si říkají ATHLETES, pak se neobejdete ještě bez šnorchlu, fulcrumů a kotníkového pásku.
Naše No1 pomůcka jsou ploutve, čtěte dál a dozvíte se proč. Postupně si každou pomůcku blíže představíme, ať víte, proč stojí za to ji zařadit do plaveckého tréninku.
ŽÍŽALA
Slouží jako multifunkční nadnášecí podpora, která neomezuje pohyb a při tom umožňuje dětem získat důvěru ve vodě. Díky flexibilnímu tvaru je možné ji využít k různým cvičením i hrám, které zvyšují zábavnost a efektivitu výuky. Může se na ní sedět jako na koníkovi, mít v podpaží, pod bříškem či bedry, za hlavou nebo pod kotníky, držet ji v předpažení jako desku. Poslouží k podplouvání, přeskakování a nespočetně k dalším hrám.
Proč používat žížalu?
- Pomáhá dětem lépe se sžít s vodním prostředím.
- Slouží jako podpora pro získání jistoty ve vodě.
- Lze ji využít k různým zábavným cvičením a hrám.
DESKA
Plavecká deska je základní pomůcka, kterou lze využít pro trénink dětí i dospělých při nácviku správné techniky kopu. Zlepšuje polohu těla ve vodě a poslouží i jako opora při výuce základních pohybů, zatímco pokročilejší plavci ji využívají především ke zlepšení síly nohou a vytrvalosti.
Proč používat desku?
- Umožňuje soustředit se na kop nohou.
- Zlepšuje polohu těla ve vodě.
- Pomáhá dětem i dospělým získat jistotu v plavání.
PLOUTVE
Plavecké ploutve patří mezi nejoblíbenější pomůcky pro plavce na všech úrovních. Mohou mít různou délku a tvrdost, přičemž každá varianta má své specifické výhody. Dlouhé ploutve pomáhají plavcům dosáhnout vyšší rychlosti a usnadňují nácvik správného kopu. Naopak krátké ploutve nutí plavce vyvinout větší sílu, což vede k posílení svalů na nohou a zlepšení vytrvalosti. V Aquatics Prague No1 máme nejraději střední délku a to model Floating Fins. Jsou i středně měkké a tím šetří Vaše kotníky, což ocení především děti a ženy.
Proč používat ploutve?
- Ulehčují při správném nácviku technických cvičení.
- Umožňují lepší kontrolu nad polohou těla ve vodě.
- Zvyšují rychlost a efektivitu pohybu.
- Posilují svaly nohou, zvyšují flexibilitu kotníků a zlepšují výdrž.
PULBOJKA
Často přezdívaná jako „piškot,“ je pomůcka, kterou si plavec umístí nejčastěji nad kolena, ale lze ji umístit i nad kotníky, aby zabránil pohybu nohou. Tím je plavec nucen se zaměřit pouze na záběry rukama, což napomáhá k posílení horní části těla. Pomáhá také udržovat správnou polohu těla, což je klíčové pro efektivní plavání. Při plavání na zádech může pulbojka navíc sloužit ke správnému nácviku polohy hlavy a šíje. Během rotace těla musí zůstat na místě, což plavce nutí dodržet pevnou a stabilní polohu. Tento detail je důležitý zejména při znaku, kde je přesná pozice hlavy zásadní pro efektivní pohyb ve vodě. Při umístění pulbojky mezi kotníky se jedná o těžší variantu, vhodnou jen pro pokročilé plavce, kdy se veškerá práce zesílí.
Proč používat pulbojku?
- Pomáhá zaměřit se na horní část těla a zlepšit sílu záběru.
- Udržuje tělo ve správné poloze.
- Posiluje svaly v horní části těla.
- Poslouží při tréninku správné polohy hlavy a šíje při plavání na zádech.
PACKY
Plavecké packy jsou pomůcka, která se nasazuje na dlaně a zvyšuje odpor při záběru. Díky tomu musí plavec vynaložit více síly, což pomáhá posilovat horní část těla a zlepšuje techniku záběru. Existují různé druhy pacek, od malých, které slouží hlavně k procvičování techniky, po velké, které jsou určeny k intenzivnímu posilování. Mezi naše No 1 patří agility packy, které spojují obě funkce 2 v 1. Nutí vás držet správný tvar dlaně, při malé chybě vám to hned dají najevo, tak že vám přestanou sedět, a současně s nimi posilujete.
Proč používat packy?
- Posilují ramena, paže a záda.
- Zlepšují techniku záběru a jeho efektivitu.
- Zvyšují citlivost na pohyb rukou ve vodě.
FULCRUMY
Plavecká osmička na ruce je specifická pomůcka, která pomáhá plavcům zlepšit techniku záběru rukama. Často se používá k naučení správného tvaru dlaně ve vztahu k předloktí a k pochopení principu „vysokého lokte“ při záběru. Tato pomůcka vytváří ideální úhel mezi loktem, zápěstím a ramenem, čímž zajišťuje efektivní techniku záběru při mnohem menším vynaloženém úsilí.
Proč používat fulcrumy na ruce?
- Zlepšují techniku záběru rukama a nutí plavce soustředit se na správný pohyb rukou ve vodě.
- Zvyšují sílu horní části těla, protože přidávají odpor a nutí svaly pracovat intenzivněji.
- Pomáhají při nácviku rytmu záběru – díky konzistentnímu odporu může plavec trénovat pravidelný a efektivní záběr.
ŠNORCHL
Plavecký šnorchl umožňuje plavci dýchat plynule, aniž by musel otáčet hlavu na stranu. Díky tomu se může soustředit na techniku záběru a polohu těla, aniž by ho přerušovalo dýchání. Je užitečný nejen pro začátečníky, ale i pro pokročilé plavce, kteří chtějí pilovat detaily své techniky.
Proč používat šnorchl?
- Umožňuje soustředit se na techniku záběru a polohu těla bez přerušování dýcháním.
- Zlepšuje kontrolu nad záběrem, pomáhá k pravidelnému kopu.
- Pomáhá při nácviku správné polohy těla a hlavy, kterou fixuje.
TEMPO TRAINER PRO
Tento elektronický pípák, který vydává pravidelné zvuky – „pípání“, je skvělým pomocníkem pro plavce. U nás mu neřekneme jinak než žlutý kámoš. Používá se hlavně k udržení frekvence záběrů a nebo rychlosti plavání. Plavec si nastaví určitý časový interval a každé „pípnutí“ mu připomíná, kdy má dokončit délku bazénu a nebo kdy provést záběr či kop. Je to oblíbený nástroj i u profesionálních plavců, protože jim pomáhá zlepšit vytrvalost, hlídat si tempo a efektivitu.
Proč používat pípák?
- Udržuje konzistentní rychlost a frekvenci záběrů.
- Pomáhá zlepšit efektivitu pohybu.
- Učí plavce rozložit si rychlost.
- Zlepšuje rytmus záběrů a kopů.
KOTNÍKOVÝ PÁSEK
Tento gumový pásek se používá samostatně anebo v kombinaci s pulbojkou. Umísťuje se kolem kotníků, aby zcela zabránil pohybu nohou, což nutí plavce pracovat výhradně s rukama a zapojit střed těla. Je tak i výborným tréninkovým nástrojem pro zlepšení kontroly nad tělem a pro posílení středu těla. Při tréninku plaveckého způsobu prsa se umisťuje nad koleny a napomáhá správné technice kopu, tak že přidržuje kolena u sebe na šíři pánve.
Proč používat gumu na kotníky?
- Zlepšuje stabilitu a kontrolu nad tělem ve vodě.
- Posiluje střed těla.
- Umožňuje soustředit se výhradně na techniku záběru rukama.
- Usnadňuje správnou trajektorii prsového kopu.
Jak hodnotí plavecké pomůcky naši plavci?
Viki: „Já ploutve, protože mě zrychlují, a nemám ráda pásek protože mě zbržďuje. Taky mě baví šnorchl, protože se nemusím nadechovat.“
Nick: „Já mám rád ploutve, protože mě zrychlují a je lehký s nimi plavat delší tratě. A nemám rád kotníkový pásek, protože je s ním velmi těžký plavat, taky s pípákem, protože to je vždy dřina.“
Kája: „Já mám ráda ploutve, protože jsou rychlé. Nemám ráda piškot, protože jsem s ním pomalejší.“
Sofie: „Nejradši mám ploutve, protože s nimi plavu o dost rychleji. Nejmíň mám ráda fulcrumy, protože s nimi nejde sprintovat 😊“
Radim: „Já mam rád ploutve, protože jsou rychlý a packy jsou taky dobrý, protože pořádně zaberu a jsem taky rychlejší.“
A jak vybrat ty správné pomůcky?
Při výběru plaveckých pomůcek je důležité zvážit, co je Vaším cílem. Základem, bez kterého se neobejdete, jsou pulbojka a ploutve. Pokud chcete zlepšit sílu a vytrvalost, zaměřte se na pomůcky, které zvyšují odpor, jako jsou packy a kratší, tvrdší ploutve. Je-li Vaším cílem rychlost a vytrvalost, neobejdete se bez pípáku. Chcete-li zlepšit techniku a kontrolu nad tělem, sáhněte po delších a měkčích ploutvích s fulcrumem. Pokročilejší plavci mohou ještě přidat kotníkový pásek a šnorchl.
S výběrem Vám skvěle a ochotně poradí odborníci a nadšenci do plavání v plavecké speciálce SWIMAHOLIC, kde rádi nakupujeme.
Všechny tyto pomůcky jsou praktickými a efektivními nástroji, které mohou výrazně přispět k Vašemu plaveckému rozvoji. Stačí je správně používat a kombinovat dle potřeby. Plavání se díky nim stane nejen efektivnějším, ale zaručeně i zábavnějším. Bez nich je to zkrátka nuda! Pokud jste je dosud nevyzkoušeli, při příští návštěvě bazénu přidejte do tréninku některou z těchto pomůcek a objevte její výhody. Nebo přijďte na naše kurzy, kde Vás i Vaše děti naučíme, jak s těmito pomůckami správně plavat!