Učíte své malé dítě plavat, ale nechce si namočit hlavu? Je mu nepříjemné mít vodu v očích a trochu se vody bojí? Chcete, aby se s vodou sžilo a stala se jeho „kamarádkou“?
Jak tedy na to, aby se Vaše dítko efektivně zadaptovalo na vodní prostředí? Musíte na to jít postupně a dítě s vodou seznamovat krůček po krůčku. Můžete k tomu využít tipy z knížky „Jak naučit plavat děti hladce aneb plavání s Plavlem a Plavlínou“ od Gabriely Minaříkové.
Děti se musí naučit mít vodu rády všude po těle, zejména na obličeji. Mohou se sice naučit plavat s hlavou nad hladinou „jako paní radová“, ale tento styl není vůbec zdravý pro krční páteř. S hlavou nad vodu ani nedocílíte správné splývavé polohy. Správné a efektivní plavání zahrnuje namočení hlavy a vydechování do vody. Jinak by se děti připravily o spoustu zábavného řádění pod vodou jako jsou kotouly, skákání do vody a potápění.
Omývání
Můžete začít s nácvikem klidně doma ve vaně při koupání. Začněte se smočením očí i nosu, vodu neotírat. Můžete to udělat formou hry, pro děti to bude zábava.
Pomůže i tato básnička:
Ruce, nohy, břicho, záda, to všechno má voda ráda. Obličej si namočím a pak se plavat naučím.
Postupujte tak, že nejprve si dítě omývá obličej bez namočení očí, poté si omývá celý obličej a oči si osuší ručníkem. Pak si může oči už jen jemně promnout prsty. Postupně si na vodu zvykne a nebude si potřebovat oči vůbec otírat, voda mu přestane úplně vadit.
Polévání
Další metou je polévání hlavy kyblíkem, kelímkem, čímkoliv, co máte po ruce. S dětmi to může být prima zábava. Je to i dobrý způsob, jak se venku v létě v horku postupně osmělit, aby tělo nemělo teplotní šok. Skočit rozehřátí do vody není pro naše srdíčko nic dobrého.
Opět učíme hravě s básničkou:
Shora dolů voda padá, poleju si tvář i záda. Že to trochu zastudí? To mi vůbec nevadí.
Je dobré začít poléváním rukou, nohou a zad, a teprve poté přejít na hlavu. Pak už se dítě zvládne polít i samo. A nakonec se můžete polévat navzájem, blbnout s vodou je zkrátka bude bavit.
Voda v puse – hodiny
Následujícím krokem je, aby dítě dokázalo mít při plavání trochu vody v puse, aniž by panikařilo, i když třeba trochu spolkne. Plavat se zalepenou pusou a nafouklými tvářemi jak trumpetista rozhodně není ta správná cesta. Při plavání musí být tváře hezky uvolněné.
Pomůže další básnička:
Naber vodu do pusinky, vzpomeň přitom na hodinky. Bim – bam hlavou do stran kývám, v každé tváři vodu vnímám.
Nejprve si děti naberou vodu do pusy a vyplivnou ji. Poté nabírají vodu do pusy a ve tvářích nafouknou bublinu. Následuje nabrání vody do pusy a přelívání vody z jedné tváře do druhé. Výsledkem bude, že se děti naučí mít uvolněné tváře pod vodou i nad vodou a pusu vůbec nebudou zatínat.
Voda v puse – fontánka
A když už dětem voda v pusince nevadí, můžete přejít ke hře na fontánku a zahrát si třeba i fontánovou válku a pusou na sebe stříkat vodu. Našpulí pusinku a pomocí tváří vytlačí vodu z pusy tak, aby se povedl co nejdelší či nejvyšší proud při záklonu, případně tenký, kdy vodu cedí mezi zuby. Nebo mohou také zabrblat a napodobit zvuk traktoru a udělat proud co nejrozprsklejší. Děti s tím zažijí spousty legrace.
A zase přitom můžete rýmovat:
Copak umí fontána? Cákat, stříkat od rána! Když našpulím pusinku, pocákám tě za chvilku.
Děti se postupně naučí zvládat malý proud, pak velký, rozprsknutý, cedit vodu skrz zuby. Užívají si učení hrou.
Bubliny
Následuje cvičení bubliny, aby se děti zaučili při plavání správně dýchat. Nejprve ponoří jen pusu a později i nos. Učí se vyfukovat vzduch do vody pusou i nosem. Žádné držení nosu či kolíčky na nose nejsou akceptovatelné!
Samozřejmě básnička nesmí chybět:
Pod hladinu foukám foukám, na bubliny shora koukám. Bublám bublám bublinky z nosíku i pusinky.
Začíná se s vyfukováním vody jen z dlaní, poté s ponořenou pusou dítě vyfukuje pod vodou pusou. Následuje i ponoření nosu a vyfukování nosem. Pak si ponoří celý obličej a střídá vyfukování nosem a pusou. A hlavně už si po tomto nácviku nos nikdy nedrží!
V této fázi po absolvování všech těchto hravých cvičení už by děti měly být s vodou kamarádi. Následuje učení výdechů na dno a mnoho dalšího. Knížka Gabriely Minaříkové „Jak naučit plavat děti hladce“ je praktickou pomůckou pro všechny rodiče, co chtějí naučit své děti plavat hravě, efektivně, bezpečně a hlavně nenásilnou formou. A mnohdy se dýchání do vody naučí teprve rodiče s dětmi, kteří plavali s hlavou nad vodou… Knížka dále učí děti, jak se orientovat pod vodou, jak rozvíjet cit pro vodu, bezpečnosti při vstupu a výstupu z vody a samozřejmě správné zvládnutí všechny 4 plaveckých způsobů: kraul, znak prsa a motýlek. Knížka je psaná velmi jednoduše, hezky strukturovaná.
A pokud by to pro Vás bylo i tak náročné učit sami děti plavat, pak je ideální navštívit naše kurzy plavání, kde děti vše naučí naši proškolení trenéři buď jednotlivě na individuální lekci či v malé skupince.