Letošní ročník oddílového kempu plavání na otevřené vodě, který se konal v naší oblíbené destinaci Andělská laguna na Slapech, je úspěšně za námi. Proběhl ve dnech 14.–16. června 2024 v přátelském, pozitivním a zábavném duchu. Přinášíme malé shrnutí z této akce.
Program začal v pátek odpoledne a byl spíše odpočinkový a zaměřený na přípravu všech pomůcek. Společně jsme probírali zásady chování na otevřené vodě a stanovili jsme si pravidla kempu. Při plavání venku je důležité nejen správné plavecké vybavení, ale znát i předpověď počasí, mít informace o lokálních proudech, vlnách, teplotě vody a hlavně se umět ve vodě orientovat. Proběhl také praktický nácvik stabilizované polohy při první pomoci. Doufáme, že ji děti nikdy nebudou muset použít, ale opakování je matka moudrosti a je dobré, když jsou připraveny opravdu na všechno. Užili jsme si spoustu srandy při nafukování kajaku a plováků, kterým říkáme “oranžoví kámoši”. Po všech těch přípravách nám zbývalo už jen skočit do vody, ale to bylo na programu až druhý den.
Sobota začala slunným ránem. Ranní ptáče nejen dál doskáče, ale i doplave! Den jsme zahájili dynamickou rozcvičkou, při které jsme se posílili a mírně zapotili, abychom se pak s chutí ve vodě zchladili. K nezbytné přípravě plavců patří také přehled o jejich výsledcích, které mají teď děti všechny zapsané v našich oddílových denících. Při ranním plavání jsme dvakrát přeplavali celou šíři Slapské přehrady tam a zpět a trénovali jsme drafting a sighting. Drafting je technika, při které plavec využívá vln, které vytváří plavec před ním, čímž se snižuje odpor vody a šetří energie. Klíčové je vézt se za vůdčím plavcem, držet formaci a rytmus.
Sighting, neboli orientace při plavání, je technika, kdy plavec pravidelně zvedá hlavu, aby se podíval dopředu a udržel správný směr. Tady je zásadní určit si výrazný pevný bod a zvedat oči jen po úroveň nosu a nadechnout se, jak je zvykem, do strany, nikoliv dopředu s bradou ven!
Děti se také naučily, jak bezpečně zachraňovat tonoucího, nejdříve na suchu a pak i ve vodě, a také jak správně obeplavat bojku. Zásadou je kolem bójky plavat vždy zprava, tedy ve směru hodinových ručiček. Toto pravidlo je důležitá z několika důvodů. Zajišťuje bezpečnost tím, že všichni plavci plavou stejným směrem kolem bójky, čímž se předchází kolizím. Stanovení pevného směru obeplouvání také zajišťuje, že všichni plavci plavou stejnou trasu, což je důležité pro spravedlnost při závodech. Kromě toho plavcům pomáhá lépe odhadnout svou pozici a směr, udržet správný kurz a neztrácet čas a energii. Nácvik dělá mistra, proto jsme to vše pořádně natrénovali.
Nedělní deštivé ráno nás ani trochu nezaskočilo. Osvěžili jsme se ve vodě při či štění zubů a poté jsme se zahřáli teplou snídaní. Třetí den kempu jsme trénovali optimální stroke rate, což je počet záběrů za minutu, který umožňuje plavci dosáhnout nejlepší kombinace rychlosti a efektivity.
Plavání s pípákem, naším “přísným žlutým kamarádem”, bylo zábavné, jelikož nás honil a udával tempo. Vyzkoušeli jsme si i plavání poslepu, čímž jsme krásně zjistili, zda je některá strana oslabená. Zkuste si to sami – kam to zatáčí Vám? Možná i Vy máte některou stranu oslabenou…
Všichni jsme si to parádně užili a už se těšíme na příští ročník Open water kempu!